Hepimizin gençliğini esir almış, popüler video oyun olan Counter Strike, bilgisayar ayarlarımızdan kaynaklı olarak lan sorunu yaşatmaktadır.

Lan görmeme sorunu; Counter Strike oynayacak bilgisayarların birbirini görmemesidir. Bu durumda bağlantı gerçekleşmeyeceği için oluncu oyuna giremeyecektir.

Counter Strike 1.5, 1.6, 1.9, 2.5 gibi tüm versiyonlarında bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Biraz önce belirttiğim gibi lan hatası nedeni bilgisayar güvenlik ayarlarından kaynaklıdır.

Lan Görmeme Sorunu Çözümü

Courter strike yada diğer multi player oyunları ağ üzerinden oynamaya çalışıyorsanız bu bilgisayarlar aynı ağ üzerrinde bağlı olmalıdır yada hamachi gibi bir ağ kullanıyorsanız tüm bilgisayarlar aynı hamachi ağında olmalıdır. Aynı ağda olmanıza rağmen lan görmeme sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz.

Windows Güvenlik Duvarı ayarlarını gözden geçirelim. (bu işlemi öncelikle kendi bilgisayarınızda sorun devam ederse oyunu kuran bilgisayarda (server) deneyin mutlaka lan görmeme sorunu ortadan kalkacaktır.

Bilgisayarım – Denetim Masasına geliniz

Güvenlik Duvarı

“Windows Güvenlik Duvarı” na tıklayınız

Güvenlik Duvarı ayarı

yukarıda sol tarafta gördüğünüz “Windows Güvenlik Duvarını Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak” seçeneğinden güvenlik duvarımızı kapatıyoruz.

Güvenlik Duvarı ayarları -3

Güvenlik duvarı ayarlarınız yukarıdaki gibi olacaktır. Daha sonra işlemi kaydedip çıkabilirsiniz.

İlgili haber: The Last Of Us 2 Çıkış Tarihi

Not: Güvenlik duvarı bilgisayarınızı dışarıya karşı ve bilgisayar korsanlarına karşı bir koruma görevi görmektedir. Bu yüzden işiniz olmadığı durumlarda güvenlik duvarını açık tutmanızı öneririz.

Güvenlik duvarı ayarlarınızı kapatınca diğer bilgisayarlar lan’da sizi görecektir ve bağlanmasına izin verecektir.

Dilediğiniz zaman aynı yerden ayarı geri alarak güvenlik duvarını aktif edebilirsiniz.

Counter Strike Lan Görme Sorunu Çözümü
  • Readers Rating
  • Rated 4.3 stars
    4.3 / 5 (8 )
  • Your Rating