Sevdiğinize ufak sürprizler yapın ona bir Atlas 5 roketinden mars bileti alın.

NASA 2020′ marsa giden roketi için hediye bilet dağıtıyor. Bu hediye biletlerinden sevdikleriniz için 1 tane alıp bastırabilir küçük sürpizler yapabilirsiniz.

Uzun zaman önce mars’a ayak basılsa da bu sefer mars’ta canlı yaşamına dair ipuçları toplayacak ve keşif yapacak olan Atlas 5 roketi üzerinde marta bırakılacak bir çip ile, siz marsa ayak basmasanız da namınız sizden önce yürüyüp gidecek.

2020 yılının Temmuz ayında Florida NASA istasyonundan kalkacak olan roket için isimler toplanmaya başlanıldı. Sizde Biniş kartı adı verilen hatıra kartlardan kendinize bir tane ayırabilir ve dilerseniz bastırıp anı olarak saklayabilirsiniz. Roketin 2021 yılı Şubat ayı gibi kızıl gezegene inmesi bekleniyor.

1 tondan daha ağır olan rover. kızıl gezegene 2021 Şubat ayında inerek, mikrobiyal yaşama dair ipuçları arayarak, kızıl gezegenin iklimi, jeolojisi hakkında bilgi toplayarak geri dünyaya dönecek. Mars’ın keşfi için son derece önemli bir adım olacaktır.

“Bu tarihi Mars misyonunu başlatmaya hazırlanırken, herkesin bu keşif yolculuğunda paylaşmasını istiyoruz. Komşu gezegenimiz ve hatta yaşamın kökenleri hakkındaki derin soruları cevaplamak için bu yolculuğa çıktıkça NASA için heyecan verici.”

Nasa Washington Bilim Misyonu Müdür Yardımcısı Thomas Zurbuchen

Thomas Zurbuchen yaptığı açıklama ile insanları hatıra bilet dağıtarak kendilerine destek olmaya çağırdı.

NASA Yolcu Kartını Nasıl Alırız

Adınızı Mars’a göndermenin yanı sıra, hatıra biniş kartı ve ‘Sık uçan yolcu puanları’ uygulamaları da mevcut. Bunların tamamı NASA’nın Halkla İlişkiler Departmanı’nın aslında birer kampanyası. Amacı bu uçuşu daha fazla kişiye duyurmak.

mars bileti
mars’a gidecek isimler (eski giden çip)

Sık uçan yolcu puanları; dünyadan marsa olan mesafe (yaklaşık 500 milyon km) boyunca katılımcılar mil kazanacak. Zamanla yayınlanacak yamalar ile bu uçuş puanları nasıl kullanılacak hep beraber göreceğiz. Daha önce Insight uçuşunda yine benzer bir kampanya yapılmış ve insanlar uçuş kartlarını almıştı. O isimlerden birisi de benim ama daha sonra NASA’nın sitesini kontrol etmediğimden kaçırmış olmalıyım.

WhatsApp Web’de Çevrimiçi Durumunu nasıl gizlenir- öğrenmek için Tıkla

Biniş Kartınızı Alın

Biniş kartı alımları açıldı. Kampanya 30 Eylül 2019’a kadar devam edecek. 30 Eylül’e kadar isimlerinizi Mars’a gidecek listeye aşağıdaki adresten ekleyebilirsiniz.
https://go.nasa.gov/Mars2020Pass

Mars’ta isminizin kalıcı olması için, gönderilen isimler 75 nanometre büyüklüğünde (insan saçının binde biri) bir çip üzerinde elketron ışınları kullanarak yazılacağını belirtmişler. 1 Kuruşluk bir yüzey üzerine gidecek tüm isimlerin sığdırılması planlanıyor. Bu çip daha sonra özel bir şekilde muhafaza edilerek bozulmasını önlenecek şekilde Mars’a gönderilecek.

Bizde LojiLoji ailesi olarak biniş biletimizi aldık.

LojiLoji was here…

Sevdikleriniz için bir bilet ayırtıp tebessüm oluşturmayı ihmal etmeyin.

Biniş kartınızı oluşturduktan sonra ekranın sağ alt rafında ‘download’ kısmından biletinizi imdirebilir, ‘print’ kısmından yazdırabilirsiniz. Mobil kullanıcılar ise resmi yeni pencerede açarak’da biniş kartını indirebilir.

En Çok Katılan Ülke Türkiye

Şaşırtıcıdır ki şu ana kadar yapılan katılımlarda Türkiye birinci sırada yer alıyor. Aşağıya ülkelerin katılım istatistiklerini ekliyorum göz atmak isteyen olursa.

Etkinliğe katılım

Türkiye 345 bin ile ilk sırada yer alırken, 327 Milyon nüfusluk ABD ise 309 bin katılımla ikinci sırada yer alıyor. Öyle görünüyor ki Türk halkı uzaya namını göndermek konusunda Amerikalılardan biraz daha meraklı.

İlginç Bir Hediye-Mars Bileti Alın
  • Readers Rating
  • Rated 4.5 stars
    4.5 / 5 (11 )
  • Your Rating