SD Kart Hasarlı Sorunu Çözümü

Android cihazda SD kart hasarlı, Sd kart okumuyor veya SD kart yok hata uyarısı gibi sorulara cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Bu yazımızda SD Kart hasarlı sorununa çözüm arayacağız bunun yanında, SD kart neden bozulur üzerinde size bazı ipuçları vereceğiz.

SD kart hatası veya sorunu aldığınız zaman öncelikle sd kartı biçimlendirmeyin. Zaten bu işlem tamamlanmadan ‘sd kart biçimlendirilemiyor‘ hatası alırsınız. Eğer farklı yollar ile biçimlendirirseniz de verileriniz kaybolacaktır. Size anlatacağımız yöntem ile hafıza kartı hatasını veri kaybı olmadan kurtarabilirsiniz.

SD Kart Neden Bozulur

Hafıza kartları biraz daha nazik. Bu yüzden çok çabuk arıza verebiliyor ama hemen paniğe kapılmayın düzeltmek kolay. Fakat aynı hatayı tekrar almamak için. kafıza kartınızı bilgisayardan veya telefondan çıkarırken paltır küldür çıkarmayın. bu şekilde kullanınca Sd kart biçimlendirme istiyor kurtarma yolu ise aşağıda mevcuttur.

Hafıza kartlarının bozulma nedeni çıkartırken direk çıkarmamızdan kaynaklıdır. Bilgisayardan çıkarırken sağ alt simgeden ‘donanımı güvenli kaldır’ seçeneği ile kaldırmak gerekiyor. Telefondan kaldırırken de telefonunuzu kapattıktan sonra çıkarmanız gerekiyor. aksi halde sd kart hasarlı mevcut kartı değiştirin şeklinde bir uyarı ile karşılaşacaksınız.

SD Kart Hasarlı Sorunu Nasıl Çözülür ? Resimli Anlatım

Yukarıdaki nedenlerden dolayı SD kart bozulursa öncelikle sd kartımızı hafıza kartı okuyucu yardımı ile bilgisayarımıza takıyoruz.

Başlat > arama kısmına > cmd yazın

Sağ tıklayarak ‘yönetici olarak çalıştır‘ diyoruz

Siyah ekranlı konsolumuz açıldığı zaman ‘chkdsk x:/f‘ yazıyoruz ve enter’a basıyoruz.

Not: Burada x yerine bilgisayarınızda sorunlu flash diski taktığınızda hangi harf gözüküyorsa o harfi yazmanız gerekmektedir ( E, F, G) herhangi bir harf olabilir.

sd kart chkdsk

24 saaten eski gönderileri instagram’a yükleme nasıl yapılır; tıkla

Bu işlem sonunda kartınızdaki sorunlar denetlenerek çözülecektir. işlem bitince donanımı güvenli kaldır (sağ en alt simgeden) deyip hafıza kartınızı tekrar telefona takabilirsiniz.

SD Kart Hasarlı Sorunu Çözümü
  • Readers Rating
  • Rated 4.5 stars
    4.5 / 5 (7 )
  • Your Rating


Hakkında admin

Merhaba sayın ziyaretçi! Umarım istediğin bilgiyi bulabilmişsindir. Eğer kafana takılan bir şey olursa, aşağıda yer alan iletişim kutusunu kullanarak bana ulaşabilirsin.

Check Also

Instagram Hikayelerine Eski Fotoğraf Videolar Nasıl Eklenir

Sosyal medya hesaplarımızı Snapchat ile gelen ‘Story’ kavramı artık tüm sosyal medya hesaplarında bu özelliği …

2 comments

  1. Kartı hiç görmüyor pc ne yapabiliriz. Tlfn da ise hasarlı kartı biçimlendirme yapıyor ama bitmeden kalıyor yani biçimlendiremiyor. Çözümü var mı. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir