SEO Nedir? En Etkili SEO Taktikleri

Modern tüketici ve kullanıcılar gündelik hayatlarının her kısmında arayarak geçirir. Dizüstü bilgisayarı, telefon ve tabetlerinde uzun zamanlarını geçirmektedir. Hal böyle olunca web site sahipleri SEO alanına yönlendiriyor. Biz de bu yazıda Seo Nedir, En etkili Seo taktikleri nelerdir bunlar üzerinde duracağız.

Bu seo rehberi ile SEO üstesinden gelecek ve web sitenize seo yapmanın püf noktalarını anlatacağız. Web sitenizin arama sonuçlarındaki varlığını iyileştirip üst sıralarda yer almanın püf noktalarına değineceğiz.

Bunun yanında arama arama sonuç sayfasında yer alan sonuçları okuma, sıralamalara etki eden faktörlere ve Seo’nun temellerine değineceğiz.

Bir sonuç sayfasını nasıl okuyacağınız ve sıralamanın işletmelerin küçük ve büyük işletmelere nasıl etki ettiğini görmek de dahil olmak üzere SEO’nun temellerini keşfedin. Anahtar kelime araştırması yapmak, iç ve dış bağlantılar kurmak, sayfalarınızı ve içeriğinizi optimize etmek, başarılarınızı ve ilerlemenizi ölçmek ve uzun vadeli bir SEO stratejisi planlamak dahil olmak üzere temel optimizasyon stratejilerini ve tekniklerini nasıl uygulayacağınızı keşfedin. Ek olarak, erişiminizi genişletmek için e-ticaret, yerel arama ve mobil izleyiciler için özel SEO ipuçlarını öğrenin.Konular şunlardır:

SEO’ya Genel Bakış

SEO Nedir

Basit anlamı ile SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama sonuçlarına üst sıralara çıkmak için web sitenizde iyileştirmeler yapma sürecidir . Ayrıca yapılan iyileştirmeler sonucu, arama motoru sonuçlarına sitenize daha fazla ziyaretçi alacaktır. Hangi seo taktiklerinin arama motoru sonuçlarını etkileyeceğini anlamak için, bir adım geriye gidelim ve arama motorlarının hedeflerini ve amaçlarını anlayalım. Tüm bunların temelinde, arama motorları sadece internetteki tüm içeriği bulmaya ve anlamaya çalışıyorlar ve ardından hızlı ve alakalı sonuçlar veriyorlar. Arama motorlarının çalışma mantığı budur.

Kullanıcının aradığı kelimelere göre. İlk önce sonuçlar üzerine hakkında konuşalım. Bir kullanıcı Akyaka otelleri gibi bir şey ararken, arama motorları Akyaka otelleri konusu ile alakalı sonuçların bir listesini göstermek ister . Arama motorları örümcekleri ile, ziyaret ettikleri tüm web sayfalarını analiz edecek ve Akyaka otelleriyle en alakalı olduğunu düşündükleri sayfaları seçecektir . Bunu , websitenizin altyapısı, internetteki diğer web sitelerinin size nasıl backlink verdiğini,site optimizasyonu gibi birçok farklı faktörü değerlendirerek belirlerler .

Backlinklerin internet ortamında verilen oylar gibi düşünebilirsiniz. Sizin sitenizin en çok paylaşımı alması sizin rakiplerinize göre ön planda olacağını göstermektedir. Arama sonuçlarında da arama motorları size verilen bu oyları -backlinkler- göz ardı etmeyip sıralamaları buna göre sıralayacaktır.

Backlink demişken kalitesiz backlinkler sizin ayağınızdan ayağıya çekleye çalışan yük gibi, kaliteli bağlantılar ise sizin ellerinizden tutup yukarı kaldıran bir faktördür. Eğer web siteniz bir türlü sıralamalara giremiyor ilk sayfalara çıkamıyorsanız ayağınızdaki bu yük olan backlinklerden kurtulmak olsun.

Bunun yanında SEO sadece arama kısmından değil bundan sonra ziyaretçinin web sitesini ziyaret etmesi site ile etkileşimi, sitede kalma süresi, aradığı bilgiyi bulma gibi faktörler devreye girmektedir. Bu da site içi SEO devreye girecektir.

Backlink zararlı birşey değil ne kadar backlink gelirse gelsin ama bunlar doğal olsun. Aksi halde 30 40 tl gibi fiyatlardan backlink alırsanız bunlar backlink çöplüğüne dönmüş siteler olacağından, sıralamalarınızı olumsuz etkileyecektir.

Google Arama Sonuç Sayfalarını Analiz Etme

Web sitesi arama sonuçlarında ilk sayfada gözükmüyor mu? bunun nedeni ne bunu anlamak gerekiyor önce. Öncelikle yapmanız gereken arama sonuçlarında görünen rakiplerinizi analiz edin.

Rakiplerinizin arama sonucundaki çıkan sayfalarını kontrol edin; kelime sayısı paragraf sayısı uzunluğu, içerik kalitesi, site hızı, resim video kullanımı o sayfanın aldığı backlinkler… rakibinizi enine boyuna inceleyip kendinizdeki eksikliği görün ve ona göre içeriğinizi geliştirin.

Bunun yanında Google Webmaster Tools kullanın hangi kelimede kaç defa aranıp kaçınca çıkmışsınız. Örnek vererek açıklayım, “Seo nasıl yapılır 2019” kelimesinde son 3 ayda 4000 sonuçta görüntülenip 300 tıklama almışım. Sitem bu anahtar kelimede ortalama 10. sırada. Daha sonra baya bir hit kaybetmişim.

Dönüp makaleme baktım anahtar kelimelerinim rakiplere göre zayıf oluğunu gördüm ve yazımı iyileştirerek 7. Sıraya geldim. Siz de buna benzer görüntüleme fazla ama tıklamanın az olduğu sonuçlarınızda bu iyileştirmeyi yaparak aslında Seo’nun en önemli isteğini karşılayabilirsiniz.

Google arama sonuçlarını analiz etme

Örnek olarak yukarıda arama sonuçlarında görüntülenen reklamları görmektesiniz. Bu reklamlar ilk sırada çıksa da ücretli öne çıkan içerik olduğundan sıralamadaki sitelerin sıralamasını değiştirmez ve kalıcı değildir. Reklamı bitince sıralamasındaki yere dönecektir. Aşağıda ise standart bir arama sonuç ekranını görebilirsiniz.

Google arama sonuçları

Her sonuçta farklı sayfalar görebilirsiniz. Bunlar arasında snippet içeriği, Video içerik, Resim içerik yada alışveriş içeriği sonuçlarını görebilirsiniz. Bu sonuçlar Google tarafından sıklıkla değiştirilmekte ve kullanıcıya in iyi içerik sunulmaktadır. Bunu algoritma değişikliği adı altında duymuş olabilirsiniz.

Google arama sonuçları analizi

Yukarıdakilerin hepsi bir arama motoru sonuç sayfasında görünebilir. Bunun nedeni kullanıcıya en iyi içeriği farklı yollarla sunmak için yapılmış bir güncelleme. Bazen bir harita bazen bir uçak bileti bazen de bir otel aramadan istediğimiz sonucu vermektedir.

Arama motorlarının kullanıcılara sonuçları göstermeye nasıl karar verdiğini anladıkça, arama motorlarının içeriğinizi geri kalanının üzerinde göstermesini nasıl sağlarsınız.

SEO Hedeflerini Belirleyin

Arama motoru optimizasyonu, çok çalışma, çok zaman ve sabır gerektiren bir süreçtir. SEO’nun nasıl yapılacağı hakkında çok fazla içerik mevcut. Ancak sizin SEO’un hangi adımına yönelik çalışma yapacağınız önemli. SEO uzun soluklu ve sabırlı bir çalışma olup çalışmaların sonuçlarını 1 haftada da görebilir 3 ayda da görebilirsiniz. Bu google algoritma ve güncellemelerine bağlıdır.

O yüzden 3 günde SEO çalışması diye aldatıcı çalışmalara para kaptırmamanızı tavsiye ediyoruz. 3 gün içinde yüzlerce backlink alıp diğer aylar eşit düzeyde bir çalışma olmazsa siteniz manuel spam yiyebilir ve sıralamalardan düşebilirsiniz.

Unutmayın! SEO tek seferlik bir proje değil. Bu , siteniziy yayın hayatı boyunca yapmaya devam edeceğiniz bir süreçtir.

Arama motoru algoritmaları sık sık değişir ve SEO çalışmalarınızı bunlara göre güncellemek ve yenilikleri takip etmeniz gerekiyor. Misal son bir yıldır SSL üzerinde duruyor. SSL olmayan siteleri güvensiz olarak işaretlemiş durumunda. Bu sadece bir örnek. Bir örnekte AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) gösterilebilir.

Sabırlı ve stratejinize sadık kalmak çok önemli , ortaya koyacağınız SEO çalışması sürecine sitenizi haftalık analiz ederek ilerleyişinizi görmeniiz ve kelime takip siteleri ile sıralamalarınızı görmek önemlidir.

Arama motorları, kullanıcılarının deneyimini geliştirmek için değişiklikler yapmaya devam edecektir . Bu değişikliklerle paralel bir çalışma yapmak  sitemiz için çok önemlidir. Ancak, başarılı bir SEO kampanyası için en büyük beklentilerden biri, sitemize ziyaretçi gelmesidir. Bu da arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak ve arama hacmi olan kelimelere odaklanmaktan geçiyor.

Eğer siz başarılı bir Seo kampanyası yürütür, arama hacmi yüksek ama rekabet düzeyi orta olan kelimelere odaklanırsanız, kaliteli insanların aradıkları bilgiye cevap verecek içerikler üretirseniz o zaman ziyaretçi de gelecektir ilk sıralara da yerleşecek sinizdir.

Dikkatinizi Çekebilir: SEO nedir? Nasıl yapılır?

Size bir örnek vereyim. Telefonun iPhone sınırlama şifresini unutmuştum. Saatlerce forumlarda aradım tanıtılan her program ve yöntem çöp olmuştu ve bir işe yaramıyordu. Yabancı içeriklerde bir yöntem buldum ve şifreyi kırmak 5 dakika aldı. Ama o yöntemi bulmak ise 4 saatimi aldı. Bunu ben arıyorsam insanlar da arar diye bir konu açmaya karar verdim arama hacmine baktım. Yüksek bir arama hacmi vardı. Rakiplerime baktım onlardan daha iye bir içerik oluşturdum. ve sıralamaya 10. sıradan girdim ve zamanla ilk sıralara yerleştim.

SEO Nedir? En Etkili SEO Taktikleri
  • Readers Rating
  • Rated 4.9 stars
    4.9 / 5 (4 )
  • Your Rating


Hakkında admin

Merhaba sayın ziyaretçi! Umarım istediğin bilgiyi bulabilmişsindir. Eğer kafana takılan bir şey olursa, aşağıda yer alan iletişim kutusunu kullanarak bana ulaşabilirsin.

Check Also

Instagram Hikayelerine Eski Fotoğraf Videolar Nasıl Eklenir

Sosyal medya hesaplarımızı Snapchat ile gelen ‘Story’ kavramı artık tüm sosyal medya hesaplarında bu özelliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir