Bu yazı lojiloji olarak Seo nedir? Seo nasıl yapılır, Kaliteli Backlink nereden bulunur? Edu backlink nasıl alırım gibi kafanızdan onlarca soruyu yanıtlayacak devasa bir rehber olarak hazırladık.

Aslında SEO çok geniş bir kavram site içi optimizasyon (iç seo) tutun link inşasına kadar çok geniş bir yelpazedir fakat hiç şüphesiz en büyük pasta dilimi dış seo’nun link inşası oluşturmaktadır. Biz de bu yazıda SEO link inşası üzerinde duracağız.

Baştan söyleyelim. Ücretsiz backlink alabileceğiniz siteleri bize mail atarak isteyebilirsiniz. Buna karşılık sizden sadece yazıyı bir sosyal medya hesabınızda paylaşmanızı istiyoruz. Ama korkmayın paylaşıp paylaşmadığınıza bakmıyoruz.

İnsafınıza bırakıyoruz hem backlink arşivi hem de yazının hazırlanmasının emeğinin karşılığı olarak istiyoruz. Ücretsiz backlink arşivini istemek için [email protected] adresine mail atmanız yeterli olacaktır.

Web sitenizin arama motoru optimazsyonu konusunda yardımcı olabilmek adına, siteniz için nasıl linkler alabileceğinizi anlatacağız. Başta Google olmak üzere arama motorlarında web sitenizi üst sıralarda görmek için bu yazıda geçen bilgileri uygulamak ve SEO’yu iyice kavramanız gerekiyor.

Backlink İnşası

Eğer, web siteniz için kaliteli linklere sahip değil veya spam işe yaramaz backlinkler ile çalıştıysanız arama motorlarında istediğiniz anahtar kelimelerde ilk sayfada çıkmazsınız. Backlinkler… İşte dış seo’nun en önemli temelini link inşası oluşturmaktadır.

Backlink ve link inşası ( Link Builder) gereken önemi vermezseniz başarısız bir SEO kampanyası yürütmüş olur aynı zamanda bir çöp yığını web siteniz olmuş olur.

Backlink Neden Önemli

 Backlink popülerliği oldukça basit. Bir web sitenizin sayfalarına giden bağlantıların sayısına bağlı olarak web sitenizin popülerliğini göstermektedir. Örnek olarak x.com ve y.com adında iki web sitesi olsun.

x.com sitesine 500 tane web sitesinden backlink verilmişi y.com sitesine ise 100 tane web sitesinden bağlantı verilmiş. Bağlantı verilen web sitelerinin kalitesi eşit düzeyde ve kaliteli siteler olduğunu varsayıyoruz. Bu yüzden x.com sitesi daha popüler bir site olup google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkacaktır.

Kaliteli ve popüler backlinkleri ölçmek için çeşitli araçlar da mevcuttur. Rakiplerinizi bu araçlar (ahrefs. moz, majestic) ile denetim altına tutarak rakiplerinizi analiz edip kendi yol haritanızı da ona göre belirleyebilirsiniz.

Kaliteli sitelerden backlink alma

Arama motorları backlink kalitesine direk olarak bakmakta sıralama kriterlerini büyük ölçüde buna göre şekillendirmektedir.Kaliteli sitelerden ne kadar backlink alırsanız google’da web sitenize verdiği önem artacak ve sizi üst sıralara taşıyacaktır.

Pagerank

Günümüz popüler arama motorları, kaliteli backlinklerin yanı sıra kullanmış olduğu bir diğer kavram olan ‘Pagerank’ çeşitli algoritmalara dayanmaktadır. Örnek olarak en önemli trafik kaynağımız olan Google. Pagerank değerlendirmesi kullanmaktadır(her ne kadar Pagerank güncellemeleri kaldırılsa da gizli Pg değerlendirmesi yapmaktadır)

Google Pagerank nedir

Pagerank ne çeşit bir algoritma ile siteleri değerlendirdiğini dışardan bilemeyiz. Google bunu sürekli olarak güncellemekte ve algoritmasını değiştirmektedir misal https kullanımı, amp desteği, içerik kalitesi, backlink kalitesi, ziyaretçi oturum süreli …vs diye bu liste uzar gider. Siz bu algoritmayı bilmeniz gerekmiyor sadece önemli bir kaç kısmı var zaten bu yazıda buna değineceğiz.

Pagerank Nedir? diyecek olursak, sayfafınıza gelen bağlantılar ve sayfanın değeridir kabaca. Fakat burada link aldığınız sayfanın önemi de vardır ayrıca bağlantıların olışturduğu sayfaların google üzerinde ki sıralaması gibi pek çok kriter ile ölçülmektedir.

Web sitenizin her sayfasının bir pagerank değeri vardır. Google arama sonuçlarında sıralama yaparken bunu kullanmaktadır. Her sayfanın pr değeri birbirine eşit değildir. Alt linklerinize alacağınız sağlam backlinkler sıralamalarınızı etkileyerek sizi üst sıralara taşıyacaktır.

Unutulmaması gereken bir nokta, link alınan sayfanın yüksek Pagerank değerine sahip bir siteden alınan link düşük pagerank değerine sahip siteden alınan linkten daha önemlidir. Bu yüzden yüksek pageranklı bacnklinkler düşüklere göre sitenize daha fazla değer katacaktır.

Şirket sahiplerinin oy kullanması gibi. Her sayfadaki giden bağlantılar bu oyları bölen faktörler gibidir. Eğer sayfadan sadece size link çıkıyorsa puanların tamamı size gelecektir. Eğer fazla sayıda link çıkıyorsa Pagerank değeri bölünecek diğer ortaklara da gidecektir.

Bu yüzden link alabiliyorsanız sayfadan sadece size link çıkışı tarzında backlink almanız sitenize katkı sağlayacaktır.

Mantık olarak arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız, kaliteli backlink almanız gerekmektedir. Alacağınız her bir kaliteli link sizi sıralamalarda üst sıralara taşıyarak kalıcı olmanızı sağlayacaktır.

Şöyle düşünün popüler ve kaliteli siteler sizin bir makalenize link veriyorsa google gözünde de referans olarak herkes buna link veriyorsa bu site üst sıralarda olmalı diyerek ilk sayfa veya ilk sıralara taşıyacaktır. Önemli olan alınan backlinklerin spam olmamasıdır.

Pagerank Nasıl Ölçülür

Normalde yıllar önce Google Pagerank değerlerinin artık güncellenmeyeceğini duyurmuştu. Fakat bazı şirketler bu boşluğu doldurmak için Pagerank güncellemelerini kendileri yapmaktadır.

Pagerank toolbar adı verilen tarayıcı eklentileri ile sitelerin Pagerank değerini tahimini olarak alabilirsiniz. Bu yüzden x sitesinin Pgerank değerinin y sitesinin pagerank değerinden yüksek olup olmadığını öğrenebilmek için bu eklentileri kullanarak tahmini pagerank değerini öğrebilirsiniz.

Örnek olarak yukarıda da bahsettiğimiz seo sitelerinden majestic “Citation Flow” adı altında bu değeri sunmaktadır. Yine Moz sitesi ise “Page Authority” adı altında bu pagerank değerini vermektedir. Bu sitelerden ücretli ve ücretsiz olarak bu sorgulamaları yapabilirsiniz. Tabi ki ücretsiz sürümlerde bilgilerin sadece bir kısmını vermektedir.

Trustrank

Bağlantıların sitenize güvenerek ulaşmasına yardımcı olacak başka bir kritik yol var . Genellikle TrustRank olarak bilinir ve kavram basittir. Güvenilirliği yüksek bir web sitesi başka bir siteye bağlantı veriyorsa, muhtemelen bağlantılı olduğu siteye de güvenilebilir. 

Bu nedenle, TrustRank, muhtemelen arama motorlarını spam yapan düşük kaliteli sitelerin, oyun oynayan sitelerin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını engellemek için kullanılabilir.TrustRank süreci , güvenilir web siteleri, gazeteler, üniversiteler, radyo ve TV istasyonları vb. Arasından seçilmiş bir listeyle başlar .

Bu siteler arama motoru çalışanları tarafından incelenip seçilmekte ve en yüksek güven derecesi verilmektedir. Örneğin , bu sitelerdeki bağlantıların, örneğin Joe’nun blogundaki bağlantılardan daha değerli olması muhtemeldir . TrustRank sayfadan sayfaya geçirilir. 

Böylece güvenilir bir siteyle başlıyoruz, örneğin The New York Times. The Times’tan başka bir siteye olan herhangi bir bağlantının makul derecede güvenilir olduğu varsayılmaktadır. Ve böylece bağlantı biraz güvenir.

Bu site, daha sonra, başka bir siteye olan bağlantılar TrustRank, çok olmasa da bir kez daha aktarılır. Bağlantılar güvenilen sitelerden, siteden siteye akarken, TrustRank geçti ve zayıflar. Güvenilir web sitelerinden bağlantılar, güvenilmeyen sitelerden gelen bağlantılardan daha değerlidir . 

TrustRank, arama motorlarının hangi sayfaların daha üst sıralarda yer alacağına karar vermesine yardımcı olur . Bir arama motoru iki web sayfasını karşılaştırıyorsa, bu bir arama sorgusu için eşit derecede iyi görünüyor gibi görünüyorsa , güven derecesi yüksek olan sayfa daha yüksek olacaktır.

TrustRank’ın tam olarak nasıl çalıştığını anlamak zorunda değilsiniz ve gerçekten de arama motorlarının bu konsepti nasıl kullandığını bile bilmiyoruz , yalnızca güvenilir olması muhtemel olan sitelerden gelen bağlantıların değerli bağlantılar olduğunu bilmeniz gerekir .

Backlinklerin Faydası

Backlinklerin sitenize faydaları, sıralamaya girmenize ve üst sıralara çıkmanıza yardımcı olmanın yanı sıra bu backlinkler üzerinden sitenize ziyaretçiler de gelecektir doğal olarak.

Yine bu linkler sayesinde sitenizin indexleme hızı artacaktır. Çoğu webmaster sitesinin geç index aldığından yakınmaktadır. Linkler aslında bir sinyaldir. Google linkler arttıkça sitenizi ziyaret etme sıklığı artacak ve sitenize girdiğinde yeni makle yayınladığınızı görecek ve indexletecektir.

1 Bağlantı sitenizi arama motorlarına haberdar edecek iken yüzlerce bağlantı verilmesi (doğal olarak) sitenizi daha erken fark etmesini sağlayacaktır.

Dikkatinizi çekebilir: AMP sayfalarda Google Ototmatik reklamları ekleme

Sitenize backlink verilen kelimeler sitenizin ne ile ilgili olduğunun sinyalini arama motorlarını vermekte ve sitenizin ne üzerine olduğunu belirtmektedir aslında.

Dofollow ve Nofollow Linkler

Yukarıda bahsetmiştik size backlink veren siteler bazıları dofollow bazıları nofollow olmak üzere ikiye ayrılır. Dofollow linkler mantık olarak google’a bu siteyi önemse derken, nofollow linkler bu site linki geçiyor ama dikkat etme diyor.

Şimdi dofollow linkler daha önemli gibi görünüyor değil mi? Yanlış nofollow linkler son zamanlarda daha değerli google gözünde. Fakat siz link alırken dofollow ve nofollow linklerin ikisini de paralel şekilde almaya özen gösterin. Sadece nofollow yada dofollow linkleriniz ağırlıkta olmasın.

Nerelerden Backlink Alabilirim

Evet backlink nedir ve backlinklerin önemini kavradık. Şimdi nerelerden backlink alabiliriz onlara bakacağız.

Artık harekete geçme zamanı. Harekete geçiyoruz dikkat! backlink alacağız diye saldırmıyoruz. Zamana yayarak parça parça alıyoruz. Bir günde birçok backlink alıp diğer günler haftalar gelmemesi spam kategorisine sokacaktır sizi.

Forumlar; birçok forumda site tanıtımları kısımları bulunmaktadır. Bu kısımlarda sitenizi tanıtabilir hem backlink alıp hem de ziyaretçi çekebilirsiniz.

Bloglar; Gerek ücretli gerekse ücretsiz olarak bloglar sitelere backlink vermektedir. Genelde makale içi backlinkler ücretli olarak satmakta, yorum backlinkleri ise yorumlara uzun ve mantıklı cümleler kurarak yaptığınız yorumlarda çıkmaktadır.

Dizin siteleri; Dizin siteleri ücretsiz olarak sitelerinizi eklemektedir. Spam olmayan kaliteli dizin siteleri bularak sitenizi gönderebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi belirtmeyi unutmayın.

Sosyal medya hesapları; Başta Reddit, Tumblr, Twitter, Facebook… uzayıp giden sosyal medya sitelerine mutlaka backlink verin. bu siteleri aktif olarak da kullanın. Her yazdığınız yazıyı imleyebilirsiniz. Bunu otomatik yapan eklentiler de mevcut. Sosyal medya siteleri en fazla hit kaynağı olan sitelerdir. Günde 100-1000 hit yakalayabilirsiniz buralarda.

Diğer siteler; Kızlar soruyor, kadınlar klübü, ekşi sozluk, uludağ sozluk, medium gibi sitelerde de güzel hit potansiyeli olmakla birlikte bu sitelerden alacağınız backlinkler de sitenizin sıralamasını yükseltecektir.

Linkbait taktiğini hit yakalamak için ve sosyal medyada paylaşmak için çok etkili bir yöntemdir. Linkbait ne diye soracak olursanız birazdan ona da değinelim.

Linkbait nedir? Link bait nasıl yapılır?

Linkbait daha fazla ziyaretçi çekmek için özenle hazırlanmış içeriklerdir.

Genelde inografik görseller, kamsamlı rehberler, interaktif içerikler (sınav,test..) ilgi çekici içerikler gibi diyebiliriz. Onedio sitesi üzerinde bolca linkbait tarzı içerikler mevcuttur. Zaten gördüğünüzde bu da neymiş açıp bir bakayım diye düşünürsünüz bu içerikleri.

Sonuç olarak Backlink almak sitenizi yükseltecektir ama link aldığınız siteye dikkat edin.

  • Alt sayfaları link olarak verebilirsiniz.
  • Her zaman ana sayfaya link vermeyin.
  • Anahtar kelimeler üzerinden link verebilirsiniz.

Ayrıca bize sormak istediğiniz bir soru varsa aşağıdaki iletişim kutusu yardımıyla bize ulaşabilir yada yorumunuzu bırakabilirsiniz.

SEO Nedir? SEO nasıl yapılır?
  • Readers Rating
  • Rated 4.5 stars
    4.5 / 5 (4 )
  • Your Rating