Teknoloji Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Teknoloji sizi esir almasın! Siz teknolojiyi en verimli şekilde kullanarak esir alın.

Bilimin tarihini incelersek, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için elde ettiği araç ve gereçlere dayanmaktadır. Teknolojinin altında yatan da bu ilk kıvılcımdır. Örnekle açıklamak gerekirse besin ihtiyaçların karşılanması için ilk insanlar Saban’ı icat etmiş, Tekerlek icat edilmiş ve şu an onlarca yüzlerce tarım aletleri teknolojinin ilerlemesi ile bulunmuştur. Hatta ülkemizde yaygın olmasa bile günümüzde yapay zeka ile Drone’lar tarım işlerinde kullanılmaya başlamıştır. Teknolojinin altında yatan ana düşünce insan hayatını kolaylaştırma ve ihtiyaçlarını karşılama olarak da tanımı yapılabilir.

Tarım ve Teknoloji
Tarımda Yapay Zeka ve Drone

Bilim ile ilgili Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bir sözünü de hatırlatmakta fayda görüyorum.

Bilim gerçeği bilmektir.


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Teknolojinin Önemi

Teknoloji’nin tanıma; Canlı varlıkların ihtiyaçlarına yönelik mal ve hizmetlerin üretimi ile bu ihtiyaçların gerçekleştirilmesinde yararlanılan çeşitli teknik, işlem ve beceri yöntemlerinin tamamını ifade etmektedir. Bu yöntemlerin bilimsel araştırmalar ile desteklenerek ilerleme kaydetmesi durumuna Teknoloji denir.

Teknolojinin doğuşu insan ihtiyaçları ve iş, işlemlerini kolaylaştırmak olmuştur. Her bir ihtiyaç farklı teknolojilerin doğumuna neden olmuştur. Tarım ihtiyaçları için sanayi alanında, sağlık ihtiyaçları için tıp alanında, iletişim ihtiyaçları için telekomünikasyon alanında teknolojik gelişmeler yaşanmıştır.

Sabanın bulunuşu bir teknolojik devrim, tekerleğin bulunuşu bir teknolojik devrim olduğu gibi arabanın icadı da teknolojik devrimdir. Hatta aşağıdaki videoya bir göz atalım,

Yürüyen Uçak

Evet Yürüyen uçak da bir teknolojik devrim olabilir mi? İnsanın ihtiyaçları kolaylaştırmadığı için yok yok bu olamaz. Daha çok insanlık bu ara yapay zeka üzerine çalışıyorlar. Ama bozma sen moralini yiğidim farklı icatlarını duymak istiyoruz.

Teknolojinin Faydaları

Çevrenize bakmanız teknolojinin hayatımıza ne kadar egemen olduğunu görürsünüz. Bir yere gitmek için biriyle iletişim kurmak için.. bu faydaları sıralamak için sayfalarımız sizin de okumak için zamanınız yetmez ama kısaca en çok faydalarını sizin için sıralayacağız.

 • Teknoloji bilgi ve teknoloji sayesinde hayatımız kolaylaştı. Dünyanın öteki ucundaki bir bilgiye birkaç dakika içinde ulaşıyoruz. Muazzam birşey.
 • E-ticaret sayesinde aradığınız bir ürünü daha kısa sürede bulabiliriz.
 • Tıp sayesinde bir çok hastalığa çare bulunmakta ve tıbbi cihazlar ile her türlü hastalığa müdahale daha etkin şekilde çözülüyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Çin’de bir hasta bin küsür kilometre ötedeki bir hastayı 5G internet bağlantısı ile ameliyat edildi.
 • Yine Teknolojinin en büyük gelişimlerinden biri de ulaşım sektörüdür. Hava, kara ve deniz ulaşımında gelişmeler ile uzak mesafeleri bile yakın kılmaktadır.
 • Yakın bir zamanda drone’lar ile mal ve insan taşımacılığına da gelişen teknoloji ile şahit olacağız.
 • Eğitim alanında eski usül sınavlardan tutun dünyanın öteki ucundaki kütüphanelere çevrim içi olarak erişebilirsiniz.
 • Osmanlı zamanında matbaa’yı getiren İbrahim Müteferrika bile günümüzdeki teknolojiyi hayal edemezdi.
 • Günümüz akıllı telefonlar ile ses kayıttan tutun, İnternet kamera, oyun gibi pek çok faktörü bir arada bulunduruyor. Telefonlar teknolojinin insanlara sunduğu bir hediyedir.

Teknolojinin Zararları

Teknolojinin faydalarını saymakla bitiremeyiz fakat zararları için de aynısını söylemek mümkün. Teknolojinin zararları ne amaçla kullanıldığına göre değişmektedir.

 • Teknolojik gelişme ile sanayileşmenin artması sonucu ülkelerin silahlanması ve nükleer füzeler atım bombalarını bir tehdit olarak bulundurmaları.
 • Sürekli gelişen mobil cihazlar, insanların ihtiyacı olmamasına rağmen son model telefon alma ihtiyacı.
 • İnsanı tüketime, Tembelliğe ve hazıra alıştırır.
 • Küresel ısınmayı tetiklemektedir.
 • çevresel kirlenmeyi artırır.
 • Doğal kaynaklar daha hızlı şekilde tüketilir.
 • İnternette bilgi kirliliği oluşabilir.
 • İnsanları asosyalleştirir ve bağımlı yapabilir.

Hakkında admin

Merhaba sayın ziyaretçi! Umarım istediğin bilgiyi bulabilmişsindir. Eğer kafana takılan bir şey olursa, aşağıda yer alan iletişim kutusunu kullanarak bana ulaşabilirsin.

Check Also

403 Forbidden Access Hatası Çözümü

“403 Forbidden Access to this resource on the server is denied!” Hatası Çözümü

Chrome tarayıcı yada diğer tarayıcılar üzerinde bir siteyi ziyaret ederken “403 Forbidden Access to this …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir