Dünya üzerinde en çok kullanılan popüler açık kod kaynaklı blog uygulaması olan WordPress, bu kadar çok tercih edilmesinin sebepleri arasında özelleştirilebilir alt yapısının olmasıdır diyebiliriz. Eğer siz de bir wordpress kullanıcısı iseniz ve wordpress uzantısı html yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Birtakım değişiklikler yaparak sisteminizi şekillendirebilirsiniz. Google Seo açısından link yapılarına önem verdiğinden midir bilinmez ama Html alt yapısına sahip siteler Php ve diğer web kodlama dillerine göre google’ ın gözünde ayrı bir öneme sahip.

HTML uzantılar indexlenme hızı olarak daha hızlı diyebiliriz. Bu yüzden wordpress kullanıcıları permalink (kalıcı bağlantılar) ayarlarını yapmayı tercih ederler.

Kalıcı Bağlantı Nedir?

Kalıcı bağlantı yani permalink denilen sistem sitenideki link yapılarının yani domain uzantısındaki bağlantı adreslerinin yapısıdır. Mesela siteniz.com/ adresinden gelen uzantı ve link yapısına permalink denilmektedir.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress sitemiz üzerinde kalıcı bağlantı ayarlarını .httacsses üzerinden ve Seo eklentileri ile yapabileceğiniz gibi admin panelinizden Ayarlar > Kalıcı bağlantılar kısmından da yapabilirsiniz.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları

Resimde gördüğünüz gibi öncelikle link yapımızı Özel yapı olarak belirliyoruz. Bu kısımda eğer sitemizdeki makalelerin uzantısını Html olmasını istiyorsanız boş kısıma /%postname%.html ifadesini ekliyoruz. Eğer sonunda Html olmasını istemiyorsanız sadece /%postname%/ olarak da bırakabilirsiniz.

Eğer Yoast Seo eklentisini kullanıyorsanız eklentinin bir özelliği de permalinkleri optimize etmesidir. Permalink ayarları kısmından yine site uzantınızı .html yapabilirsiniz.

Wordpress Uzantısını HTML Yapma
  • Readers Rating
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (2 )
  • Your Rating